… hogy a 12. számú Bercsényi Miklós, a 30. számú királyhelmeci Szent István király, a 37. számú vágkirályfalvai Szent István király, a 41. Számú somorjai Árpád vezér és a 93. számú budapesti Erő cserkészcsapat cserkészei július 23. és augusztus 2. között együtt táboroztak. Össze vissza olyan 120-an lehettünk. Ez a tábor nemcsak a nagy létszám miatt volt izgalmas, hanem azért is, mert ez nem afféle megszokott cserkésztábor volt. Nem csigázva a kedélyeket elárulom, hogy egy eredeti ”paraszt-táborban”, pontosabban az I. számú Népművészeti Nagytáborban vettünk részt egy kis falu, Szalánchuta mellett a szalánci hegyekben.
A táborépítés remek hangulatát még a kiadós eső sem tudta elmosni. Mázlistának mondhatjuk magunkat, ugyanis az első napi záport egész idő alatt ragyogó napsütés és meleg (már amennyire a hegyekben meleg lehet) követte. Így hát a simogató napfény mellett tanultunk meg tányért, ruhát festeni, szőni és még egy csomó érdekes dolgot. A „kézimunkán” kívül megismerkedtünk a történelmi Magyarország tájegységeivel, és az ott élő emberek népszokásával, viseletével, kultúrájával (ezek alapján kaptuk az őrsi neveket). De nehogy azt higgyétek, hogy egész idő alatt a „kultúrával törődtünk”. Olykor kivetkeztünk a népviseletből métáztunk, számháborúztunk, portyáztunk, vagy épp akadályversenyen voltunk. Egyszóval volt ott minden, aminek egy cserkésztáborban lennie kell. Sőt még zászlórablás is volt, pontosabban csak lett volna, ha a kassai cserkészek ügyesebbek az őröknél, de sebaj, talán legközelebb.
A figyelemre méltó szervezésnek köszönhetően (ez a vendéglátó Szepsi cserkészcsapatot és Spišák Zsuzsanna táborparancsnokot illeti), a táborlakók hangulata 10 napon keresztül felhőtlen volt – na jó leszámítva annak a néhány cserkészjelöltnek a hangulatát, akik nem bírták a csaknem kétheti strapát. Csak mi, akik ott voltunk tudjuk igazán milyen is volt a Népművészeti Nagytábor. Reméljük, hogy máskor is lesz rá alkalmunk, hogy népviseletet magunkra öltve kellemesen eltöltsünk 10 napot.
(Megjelent: Harangszó, 1999. szeptember, Hanu)