1990. március 11-én alakult meg a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, és 1996-ban készült el az SZMCS próbarendszere, ami hosszú éveken keresztül szolgált útmutatóként a gyerekek jó cserkésszé neveléséhez. A világ rohamos változásának következtében azonban 2007-ben megfogalmazódott az SZMCS nevelési munkájának megújításának gondolata. Nem sokkal később pedig egy munkacsoport alakult, ami ezen a feladaton kezdett el dolgozni. A hosszú évek munkájának gyümölcse egy új és tudatosabb nevelés koncepció lett, amit a következőképpen jellemez a munkacsoport a kiadott Módszertani útmutatóban: „A fő változás leginkább az, hogy abba, amit eddig csináltunk, belekerül egy tudatosabb háttér, hogy a gyerekek és a vezetők számára is világos legyen, hogy a programokkal milyen fejlődési cél elérésére törekszünk, valamint belekerül a gyerekek szabad választásának a lehetősége és az önértékelés. Szeretnénk, ha a többéves cserkészetre járás után olyan fiatalokat látnánk, akik észreveszik, hogy milyen területen kell fejlődniük, képesek ezen dolgozni, és tudják megfelelően értékelni a saját teljesítményüket.“ Persze mindemellett a játszva tanulás, az őrsik és a csapat- ill. szövetségi rendezvények megmaradnak.
Az új módszer 6 területet fogalmaz meg, amiben a cserkészeket fejleszetni és nevelni szeretné. Ezek pedig a következőek: testi fejlődés (testünk karbantartását, fejlesztését és az egészséges életet jelenti), lelki fejlődés (az Isten felé való közeledésünket és hitünk aktív megélését jelenti), szellemi fejlődés (új információ megszerzésének és felhasználásának képességét fedi), érzelmi fejlődés (az érzelmek kifejezését és uralását jelenti), társas fejlődés (a másokkal való kapcsolat kialakítására és építésére utal), jellemfejlődés (az önismeretet és az önfejlesztést jelenti).
Ennek az új nevelési koncepciónak részleteibe és gyakorlati működésébe engedtek betekintést a munkacsoport tagjai 2015. március 20-22-i hétvégén, amikor Szlovákiában 3 helyszínen (Érsekújvárban, Nyékvárkonyban és Kassán) tartottak bemutatót az aktív őrsvezetőknek és cserkészvezetőknek, hogy azok hazatérve az őrsi életbe csepegtethessék az új módszert.
A szepsi csapat vezetői a hozzánk legközelebb eső helyszínen, Kassán, vettünk részt ezen a nagyon érdekes bemutatón. Saját bőrünkön tapasztalhattuk meg a módszer működését és a változás lényegét.