A négyévente megrendezésre kerülő cserkész világtalálkozó közel 40 000 résztvevője között Svédországban táborozik Juhász Veronika és Bartók Zoltán. Az ott eltöltött napokról eképpen fogalmaznak:
Egy mozgalmas, esőáztatta és kaotikus előtábor után, mikor végre 27.-én hajnali 5 órakor kinyitottuk a szemünket, már mindenki lélekben az utazásra volt hangolódva. Elkezdtük befóliázni a csomagjainkat, majd, mint döglött állatokat feldobáltuk az utánfutóra, ami a reptérre szállította őket.
Mi pedig 6-kor felszálltunk az autóbuszra, ami 2 rajt vitt ki a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. Az úton leellenőrizték az utazáshoz szükséges iratainkat, majd megkaptuk a repülőjegyeket. Mikor megérkeztünk Ferihegy 1-re, 2 órácskát töltöttünk el fényképezkedéssel, alvással és intenzív unatkozással (mások másfél órás aggódással, hogy “úristen, nem fog beférni a kistáskám!“ ), míg bevártuk a többieket, és megkezdtük a becsekkolást. Viszonylag hamar bejutottunk a tranzitba, ahol megint vártunk egy kicsit. (:
Végre bent ültünk a gépben, és integettünk Magyarországnak, majd landolt a gép 160 cserkésszel a fedélzetén a 3. legnagyobb svéd városban, minek a neve: Malmö. Sajnos a reptéren megint vártunk egy kicsit, mivel egy csapattársunk poggyászát nem hozta ki a futószalag, mint később kiderült Budapesten maradt.
Végre valahára megérkeztüüünk!!!!!!!! Ott voltunk a 22nd WORLD SCOUT JAMBOREE helyszínén! Azon a helyen, amit már annyiféleképpen elképzeltünk, de sosem tudtuk biztosan, vajon milyen is lesz. Akkor pedig ott álltunk, és izgalomtól kipirult arccal köszöntünk fűnek-fának. :D
Az első két napban sátrat állítottunk, kaput, konyhasarkat építettünk, és barátkoztunk a környezettel. A második nap fénypontja a megnyitó ceremónia volt, amire felvonult 40 000 cserkész szerte a világból köztük 213 magyar, köztük 3 szlovákiai magyar és KÖZTÜK KÉT SZEPSI!!! Az nyitó ceremónia a zászló felvonulással kezdődött, ahol mind a 153 résztvevő ország meglobogtatta zászlaját a színpadon. A magyar zászlót a legnagyobb büszkeségünkre a harmadik SZMCS-s résztvevő vitte, Franciska. Minden nemzet, ahogy meglátta a saját zászlaját azonnal felugrott és tombolt. Az egy külön élmény volt, ahogy megláttuk a magyar zászlót és meghallottuk, hogy Hungary (na meg persze azt, hogy La Hongrie, mert mindent fordítottak franciára is).Mikor a szlovák zászló következett, felugrottunk ketten a nagy tömegből büszkén vállalva, hogy igenis, mi szlovákiai magyar cserkészek vagyunk. A nyitó ceremónia a dzsembori songgal zárult, az az a Changing the world-el, amit együtt énekelt mindenki.
A tábornak mind a tíz napja különleges volt, kiemelni talán a Camp in camp-et és a Cultural festival day-t kellene. A „Camp in camp“ azaz „Tábor a táborban” nevet viselő program során őrsönként betekintést nyerhettünk svéd, norvég ill. dán táborokba, ahol megnézhettük, milyen tábori építményeik vannak és hogy hogyan telik el náluk egy átlagos tábori nap.
A „Cultural festival day“ egy egész napos program volt, ahol más nemzet hagyományos ételeit kóstolhattuk meg, majd este egy - egy felejthetetlen bulin vehettünk részt, ahol fellépett a Hoffmaestro svéd együttes.
Tíz fergeteges nap után jött az atomzsírkirály záró ceremónia, amit eső tett felejthetetlenné. Fellépett a Svédországban népszerű énekesnő Sanna Nielsen, a belga Kate Ryan és méltán híres Europe együttes (tüdüdűdű, tüdü dütűtű). A ceremónia során a japánok mutatták be a 2015-ös dzsemborijukat, valamint más nemzetközi találkozókat is reklámoztak (Jamboree2012, Dánia; Rower way 2012, Finnország; Rower moot 2014, Kanada). A ceremóniát XVI. Károly Gusztáv svéd király beszéde és játéktanítása zárta illetve egy tűzijáték, amihez a hangulatzenét a U2 Beautiful day, Katy Perry Firework számai bizosították. Ekkor éreztük azt, hogy egy hatalmas közösség tagjai vagyunk, cserkészek vagyunk, magyar cserkészek egy nagy világban, ahol számíthatunk egymásra, ahol mindenki máshogy gondolkodik, de mindannyian ugyanazt akarjuk: egy jobb világot, ahol öröm élni.
Mivel az eső nem akart elállni, viszont a mi sátraink már összecsomagolva pihentek valamilyen száraz helyen, így a mi cuccaink elázva hevertek a körletünkben. Ezért az IST-sek étkező sátrában tölthettük az éjszakát pár svédektől kapott SZÁRAZ pólókban és hálózsákokban.
Másnap Koppenhágában, tiszta zokniban aludtunk el, abban a városban, aminek a hangulatát és szépségét további két napon keresztül élvezhettük. Augusztus 10.-én utaztunk vissza Malmöbe, és a 16:10-kor landoltunk Budapesten.
ui.: A dzsembori egyes napjainak összefoglalója ITT olvasható. A hivatalos oldal pedig ITT található (webkamerával, képekkel, TV-vel, hírekkel).
-->